עמוד הבית >> שירת הצפצפה

ג אלול תשנז 05/09/1997

שירת הצפצפה

שישה עשר מלוחמי שייטת 13, בפיקודו של סגן אלוף יוסי קורקין, התקדמו בלאט לכיוון העיירה אנסריה שבין צור לצידון. היעד היה חיסול של אחד מבכירי המחבלים באזור. הפיצוץ האדיר קרע את דממת הלילה בג’ באלול תשנ”ז (5.9.1997), והביא למותם ולפציעתם הקשה של רוב הלוחמים. הלוחמים המעטים ששרדו את מטען הצד ואת פיצוצי המשנה שנגרמו בעטיו מחומרי הנפץ שהיו עם הלוחמים, הזעיקו כוחות חילוץ של השייטת  ושל חיל האוויר, ואלו עסקו שעות ארוכות תחת אש תופת בחילוץ הפצועים וגופות ההרוגים. עשרה מלוחמי השייטת ורופא כוח החילוץ, מהאר דגש, נהרגו בקרב. גופתו של רב סמל איתמר אליה נשארה בשטח, והוחזרה כמה חודשים לאחר מכן בעסקת חילופי גופות עם החיזבאללה. מבצע “שירת הצפצפה”, שהפך ל”אסון השייטת”, היכה בהלם ובאבל את ישראל. ארבע ועדות חקירה ניסו להבין האם הוכן מארב מתוכנן ללוחמים. בסופו של דבר, הן הגיעו למסקנה כי ככל הנראה ידע האויב בצורה זו או אחרת על תכנון הפשיטה, והמתין ללוחמינו. לזכר הנופלים הוקמו אנדרטאות ומצפים ברחבי הארץ, ופעילויות שונות (כמו מירוצים וכדומה) נערכות לזכרם מדי שנה.

שירת הצפצפה

האנדרטה לנופלים בחוף שבי ציון, צילום:ד"ר אבישי טייכר,(ויקפדיה)

ג אלול תשנז 05/09/1997

אירועים על המפה / מפת העולם

//

זכור ימות עולם בינו שנות דור ודור (דברים לב,ז)

יש לך מה להוסיף על שירת הצפצפה? פרסם תגובה כאן

תגובות ל "שירת הצפצפה"

ד"ר יוסי לודין

תודה. סיפור מרתק ועצוב.

הגב

לפני 2 שנים

ד"ר יוסי לודין

תודה רבה על ההערות, נבדוק וננסה לדייק

הגב

לפני 2 שנים

אופיר ברינר

יישר כח על הפינה הנפלאה. שתי הערות קטנות כח החילוץ היה מורכב בעיקר מצוות נוסף של השייטת שהיה בכוננות עם מסוקי יסעור. לזכרוני כח החילוץ של אגוז שהיה בכוננות ואולי אף החל את דרכו למקום לא השתתף בחילוץ. כדאי לציין שמרבית הנפגעים היו לא ממטען הצד, אלא מהעובדה שהוא גרם לפיצוץ משנה של המטען שהיה על גב אחד הלוחמים במרכז הכח

הגב

לפני 2 שנים

דניאל

שמעתי הרצאה מקצין מודיעין שעסק בנושא ואחרי יותר מעשר שנים גילו שהמחבלים הצליחו ליירט את שידורי המל"ט שצילם את השטח כהכנה לפעולה וכך ידעו איפה תהיה הפעולה.

הגב

לפני 2 שנים