עמוד הבית >> קונגרס פוקשאן

כ טבת תרמב 11/01/1882

קונגרס פוקשאן

ביום כ’ בטבת תרמ”ב (11.1.1882) לבש  בית הספר היהודי פווקשאן ברומניה חג.  חמישים ואחד נציגים שהגיעו משלושים ושתיים אגודות ציוניות מרחבי רומניה, יחד עם אורחים נוספים ועיתונאים, התכנסו באולם המרכזי עבור מה שהיה למעשה הקונגרס הציוני הראשון בעולם. על קירות האולם נתלו מפת ארץ ישראל ותמונות אישים חשובים בעם היהודי, כמו משה מונטפיורי ואדולף כרמיה, נשיא “כל ישראל חברים”. הנציגים מרחבי רומניה, שאך זה מכבר זכתה לעצמאות, חשו כי גלי האנטישמיות, הפוגרומים עלילות הדם, החוקים המפלים וההרחקה החברתית שפקדו את היהודים במדינה הצעירה, חייבו את יהודי הארץ לפעול למען עלייה לארץ מוקדם ככל האפשר.

תחת הכותרת “יישוב ארץ ישראל על ידי עבודת האדמה” התלכדו יהודים מרחבי הארץ סביב מנהיגותו של שמואל פינליס (בתמונה) מהעיר גלאנץ. הוא היה זה שיזם את הכינוס בפוקשאן  ונבחר עם ראשיתו לנשיאו. שלושה ימי דיונים, שנחתמו בברכת שהחיינו מפי רב העיר, עסקו בהיבטים כלכליים וארגוניים לקראת קניית אדמות ועלייה לארץ ישראל. כמה חודשים מאוחר יותר, הקימו יהודי רומניה את זכרון יעקב ואת ראש פינה.

קונגרס פוקשאן

שמואל פינליס ,מאת מקור, שימוש הוגן,ויקפדיה

כ טבת תרמב 11/01/1882

אירועים על המפה / מפת העולם

//

זכור ימות עולם בינו שנות דור ודור (דברים לב,ז)

שאלות לדיון כללי:

שמואל פינליס

יש לך מה להוסיף על קונגרס פוקשאן? פרסם תגובה כאן

תגובות ל "קונגרס פוקשאן"

ישראל גלעד

מאמר קצר וטוב. הערות לתיקון חשיבות הדיוק היא מעל ומעבר היות וקטע זה נשכחו היות ומיתוס בזל מיכל הראשית אליו. התאריך המדויק הוא 12 בינואר לפי הלוח הגרגוריאני. דוד גורדון עורך המגיד הוא זה שניווט והשפיע על קיום קונגרס זה שתוכנן להתקיים בבוקרשט ומספר ימים לפני המועד ביקש הועד של המקום לדחותו והודעה על כך שלחה לכל האגודות. מספר נציגים הגיעו ויחד עם הועד של האגודה בפוקשאן יזמו את ההתכנסות בפוקשאן ושגרו הזמנות וסדר יום. הקונגרס התקיים בכ וכא בטבת יומיים ולא שלושה ימים נבחר שמואל פינלס כמזכיר הועד המרכזי ליישוב ארץ ישראל וסוריה שהוכיח יכולת ניהול הדיונים לעילא. נבחרו חברי הועד המרכזי ארבע ועדות ביצועיות וכן הגרעין המנהל התפרסמה תקנון הועד בן 105 סעיפים. שאלות והבהרות 0522450421

הגב

לפני 2 שנים