עמוד הבית >> ילדי איבון

טו אב תשמז 10/08/1987

ילדי איבון

הגסטאפו ומשתפי הפעולה הבלגיים הלכו וסגרו על הקהילה היהודית במדינה. עוד ועוד יהודים נשלחו למחנות המעבר והריכוז, ומהם מזרחה למחנות המוות שבפולין. צעירים יהודים אמיצים ועסקני הקהילה חברי “ועד ההגנה של יהודי בלגיה” חיפשו נואשות אחר מי שיוכל להושיע. פנייתם אל איבון נוז’ן(ילידת 1900), ראש “הסוכנות הלאומית למען הילד” והאחראית על בתי היתומים במדינה, לא נפלה על אוזניים ערלות. ארבעת אלפים הילדים שהצליחה המחתרת להבריח שוכנו בידי איבון ואנשיה בבתי יתומים ובקרב משפחות של חסידי אומות העולם, רבים מהם קתוליים. קשריה והכספים שהצליחה לגייס למימון המבצע (כולל אלו שהוצנחו במיוחד עבורה ממטוסים בריטיים שטסו מעל שמי בריסל) לאחר שכספיה של המחתרת היהודית אזלו, אפשרו את הצלת היהודים ואת חילוצם, גם כאשר הסגירו אותם מלשינים לגרמנים. היא לא היססה לערב במבצע גם את מלכת בלגיה, אליזבת, וכך הצליחה להציל בית יתומים גדוש בילדים יהודיים שכמעט ונלכד בידי הגרמנים. איבון, הנחשבת כגיבורה לאומית בבלגיה ומי שקיבלה את תואר “חסידת אומות העולם” מיד ושם, נפטרה בט”ו באב תשמ”ז (10.8.1987)

ילדי איבון

מאת מקור, שימוש הוגןויקפדיה

טו אב תשמז 10/08/1987

אירועים על המפה / מפת העולם

//

זכור ימות עולם בינו שנות דור ודור (דברים לב,ז)

//

תורת הרב קוק

ישְׁנָם בָּעוֹלָם חֲסִידִים, פִילוֹסוֹפִים, אַנְשֵׁי קדֶשׁ וְאַנְשֵׁי אֱלֹהִים, אֲבָל אֵין בָּעוֹלָם אֻמָּה, שֶׁנִּשְׁמָתָהּ הָעַצְמִית לֹא תּוּכַל לְהִשְׁתַּלֵּם כִּי אִם עַל-פִּי הַמְּגַמָּה שֶׁל הָאִידֵאָה הָאֱלֹהִית הָעֶלְיוֹנָה בָּעוֹלָם, כִּי-אִם יִשְׂרָאֵל.

יש לך מה להוסיף על ילדי איבון? פרסם תגובה כאן

תגובות ל "ילדי איבון"

ד"ר יוסי לודין

נשמח לקרוא

הגב

לפני 4 חודשים

אלן בליץ

מספר השגיאות וחוסר הדיוק בעובדות אינו בא בקנה אחד עם מוסד אקדמי. ממליץ לכם לקרוא את הספר שכתבתי ולנסח מחדש. "השואה שהוצנעה, בלגיה כמשל"

הגב

לפני 10 חודשים